dots

Прокрастинація або чому ми відкладаємо важливе на потім?

4 серпня 2023 р.

Дівчина з прокрастинацією лежить змучена на кріслі

Прокрастинація або чому ми відкладаємо важливе на потім?

4 серпня 2023 р.

Прокрастинація - це тенденція відкладати виконання термінових і першочергових завдань, зосереджуючись на менш необхідних і приємніших, незважаючи на потенційні негативні наслідки. Вона, на відміну від ліні, яка передбачає небажання діяти, і розслаблення, яке слугує засобом відновлення енергії.

Приблизно від 15 до 25% людей вважаються прокрастинаторами, і вчені вивчають це питання з 2007 року.

Існує думка, що хронічна прокрастинація може призвести до розвитку депресії та тривоги. Однак, сама прокрастинація може бути симптомом поганого здоров'я, особливо якщо раніше людина була більш здатна справлятися із завданнями, але все частіше відкладає їх виконання. Прокрастинацію можна розділити на кілька основних груп: 1. Побутова прокрастинація передбачає відкладання простих повсякденних завдань, таких як прибирання або організація.

2. Невротична прокрастинація виникає через підвищену тривожність і страх змін, що призводить до затримок у різних видах діяльності.

3. Академічна прокрастинація пов'язана з невиконанням навчальних або робочих завдань, що часто призводить до того, що їх доводиться виконувати в останню хвилину.

4. Прокрастинація у прийнятті рішень пов'язана з труднощами у виборі та прихильності до одного варіанту, що зумовлено невпевненістю в собі.

5. Компульсивна прокрастинація охоплює нерішучість і звичку відкладати виконання завдань у всіх сферах життя.

Прокрастинації сприяють різні фактори, зокрема:

1. Передчуття проблем, коли страх невдачі призводить до бажання відтягнути неминуче.

2. Страх успіху, який може бути сильнішим за страх невдачі, оскільки включає в себе побоювання щодо відповідальності та потенційних помилок, які приходять з успіхом.

3. Прихований гнів, що виникає внаслідок психологічного впливу, спричиненого зовнішніми обставинами, що призводить до емоційних перешкод.

4. Перфекціонізм, коли прагнення до досконалості та невпевненість у собі заважають приступати до виконання завдань.

5. Втрата сенсу, коли відсутність мети в діяльності робить саму думку про неї неприємною.

6. Невміння ефективно планувати та управляти часом, що призводить до пропущених дедлайнів і негативних наслідків.

7. Перевтома і брак ресурсів також можуть сприяти небажанню братися за виконання завдань.

Прокрастинація може призвести до різних психологічних проблем, включаючи низьку самооцінку, підвищену тривожність, почуття сорому і безпорадності, стрес, депресію і вигорання.

Щоб подолати прокрастинацію, психологи пропонують використовувати техніку під назвою "правило 15 хвилин". Взявши на себе зобов'язання витратити лише 15 хвилин на нецікаве, але важливе завдання, людина може подолати початковий опір початку роботи. Після того, як завдання розпочато, стає легше продовжувати роботу і часто з'являється почуття виконаного обов'язку.

Кілька стратегій можуть допомогти впоратися з прокрастинацією:

  • Визначення пріоритетності завдань і розбиття їх на менші, керовані кроки.
  • Розвиток самосвідомості, старанності та винагородження себе за успіхи.
  • Пошук способів отримувати задоволення від роботи, наприклад, планування приємних заходів як винагороди за виконання значної частини завдань.
  • Планування та організація зусиль для узгодження з цілями та бажаними результатами.