dots

Круглий стіл: Досвід організацій у профілактиці суїцидів серед ветеранів

7 квітня 2021 р.

Зум-конференція на комп'ютері

Круглий стіл: Досвід організацій у профілактиці суїцидів серед ветеранів

7 квітня 2021 р.

25 березня о 10:00 відбувся круглий стіл в онлайн-форматі на тему: «Важливість профілактики суїцидів під час викликів в суспільстві: війни та пандемії Covid-19. Досвід організацій».

За даними ВООЗ, щороку близько 800 тисяч людей закінчують життя самогубством, а кожні 40 секунд на планеті відбувається 1 випадок суїциду. Україна входить до числа країн Європи з найбільшим рівнем суїциду серед населення. Війна на Сході України ще більше загострила проблеми психічного здоров’я серед українців, зокрема серед ветеранської спільноти і членів їхніх родин. З початком пандемії Covid-19 проблеми психічного здоров’я тільки збільшуватимуться. Наслідки пандемії підвищують небезпеку скоєння самогубств: ізоляція, нестабільність, страх, ризик втрати роботи, зниження соціальної активності. Це потребує швидкого реагування спеціалістами із психічного здоров’я та комплексної роботи на рівні громад.

З метою реагування на проблеми психічного здоров’я ветеранів, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у співпраці зі Школою громадського здоров’я ім. Блумберга Університету Джонса Гопкінса (США), програмою IREX «Програма реінтеграції ветеранів», що впроваджується за фінансової підтримки Бюро Держдепартаменту з питань конфліктів і стабілізації ситуацій, а також разом із місцевими партнерами впроваджує програми психологічної допомоги та реінтеграції ветеранів, а саме: програму психологічної допомоги СЕТА і національну гарячу лінію Lifeline Ukraine.

За словами Оксани Варварич, тренерки СЕТА: «За даними дослідження 2016-2019 років, приблизно 30 % серед опитуваних ветеранів і членів їхніх родин можуть мати суїцидальні думки різної інтенсивності. Дослідження, почате у 2020 році, ще триває, але дані саме цього показника відрізняються не суттєво. Програма психологічної допомоги СЕТА вже довела свою ефективність в різних країнах світу, в тому числі і в Україні. Чіткий протокол безпеки, якому навчені всі консультанти СЕТА, дозволяє ідентифікувати людину у кризовому стані, організувати для неї необхідну психологічну підтримку і запобігти скоєнню суїциду ветераном, або членом його родини».

«Зараз спостерігається стійке погіршення психічного стану серед населення. Програма СЕТА вже стала готовим і ефективним рішенням для нашої громади, зокрема психологи Міського центру підтримки ветеранів АТО у м. Миколаїв пройшли навчання за цією програмою і всі психологічні послуги ветеранам зараз фінансуються місцевим бюджетом.», — зауважив заступник мера м. Миколаїв Анатолій Петров.

У 2019 році в Україні запустили національну, професійну, безкоштовну цілодобову гарячу лінію з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я серед ветеранів АТО/ООС та членів їх родин Lifeline Ukraine. «Завдяки цьому проєкту ветерани можуть отримати фахову психологічну допомогу в кризових ситуаціях у будь-якому куточку країни.

Станом на 25 березня 2021 року, до Lifeline Ukraine надійшло 10300 звернень, а це становить 6300 годин. В середньому ми отримаємо два дзвінки в день із загрозою самогубства», — відзначив Пол Найланд, засновник Lifeline Ukraine.

«Найефективнішою формою профілактичної роботи з ветеранами є психоедукація. Це довели дослідження в усьому світі. Людям важливо знати про психічне здоров’я, про те, як стрес і травма впливає на психіку. Завдяки цьому люди будуть уважніші до свого стану і стану своїх близьких», — відповідаючи на запитання від учасників, сказав директор Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА Сергій Богданов.

Під час круглого столу обговорили досвід співпраці програми СЕТА та благодійної організації Lifeline Ukraine задля вирішення проблем психічного здоров’я серед ветеранів і членів їхніх родин і шляхи ефективної психологічної допомоги людині у кризовому стані. Саме комплексний підхід профілактики суїцидів в громадах і активна співпраця з громадськими організаціями забезпечить результати в майбутньому.

Організатори круглого столу:

  1. Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА в рамках реалізації проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Покращення послуг у сфері охорони психічного здоров’я жертвам тортур» (Проєкт CETA);
  2. Lifeline Ukraine — національна, професійна, безкоштовна гаряча лінія з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я серед ветеранів АТО/ООС та членів їх родин;
  3. Миколаївська міська рада.

Круглий стіл можна переглянути на ютуб-каналі СЕТА: https://youtu.be/_7Fh14wf9QM