7 вересня 2023 р.
7 вересня 2023 р.
За даними Глобальної оцінки стану здоров'я (2019), у 2016 році рівень самогубств в Україні становив 22,4 на 100 000 осіб, тоді як стандартизований за віком показник - 18,5 на 100 000 осіб. Наразі психологи вважають, що важливим чинником цієї тривожної тенденції є довготривалий стрес, спричинений війною.
Стрес можна визначити як реакцію організму на неконтрольовані та непередбачувані загрози, що сприймаються як небезпечні для життя.
Це невід'ємний біологічний механізм виживання, закладений у нашій генетичній структурі. На відміну від тварин, які відчувають гостре напруження у відповідь на безпосередню небезпеку, люди можуть переносити тривалий (хронічний) стрес. У цьому стані стресова реакція не вщухає, оскільки розум переконливо сигналізує, що небезпека не зникає, таким чином, утримуючи людину в стані постійної настороженості.
Американська психологічна асоціація (АПА) пояснює, що стрес впливає на різні системи організму такі як : дихальна, опорно-рухова, серцево-судинна, ендокринна, травна та нервова і репродуктивна системи. Стресова реакція є результатом скоординованих дій на всіх рівнях організму. Напруження м'язів є автоматичною реакцією на стрес, що слугує захисним заходом від травм і болю.
Під час раптового стресу м'язи миттєво напружуються і розслабляються, як тільки стресовий фактор зникає. Однак хронічний стрес спричиняє тривале напруження м'язів, що своєю чергою викликає інші фізичні реакції та сприяє розвитку розладів, пов'язаних зі стресом. Такі як: хронічне напруження м'язів шиї, плечей і голови часто призводить до головного болю та мігрені. Стрес, пов'язаний з роботою, викликає біль у нижній частині спини та руках. Крім того, хронічний стрес може викликати запалення в коронарних артеріях та кровообігу в цілому. Що може впливати на рівень холестерину.
Для ефективного управління стресом можна використовувати кілька методів: