dots

Постконтузійний синдром – Автограф війни: особливості перебігу та проявів

13 September 2022

Постконтузійний синдром – Автограф війни: особливості перебігу та проявів

13 September 2022

Семінар № 2
Спікер – Ксенія Возніціна, головний лікар ДЗ “Госпіталь ветеранів війни “Лісова поляна” МОЗ України.

Тема семінару: Постконтузійний синдром – “Автограф війни” : особливості перебігу та проявів.

Розглянули: цікаві історичні факти, які допоможуть зрозуміти природу даного синдрому; механізм виникнення та основні синдроми; Міфи про постконтузійний синдром, які ускладнюють відновлення та їх розвінчання; що робити і що НЕ робити, щоб допомогти подолати.

Для якісної та дієвої допомоги ветеранам, які мають наслідки впливу психотравмуючих подій та взагалі для збереження психічного здоров’я суспільства необхідний комплексний, багаторівневий та послідовний підхід. Сила такої допомоги в єднанні та щільній співпраці державних структур, громадських і благодійних організацій, суспільства. Керуючись цим принципом був укладений Меморандум між Національною лінією з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я «LifeLine» та Центром ментального здоров’я та реабілітації ветеранів ДЗ

«Госпіталь ветеранів війни «Лісова поляна» МОЗ України». Метою такої співпраці є створення цілісного, «безшовного» простору у відновленні психічного здоров’я ветеранів, перехід від стаціонарного лікування та реабілітації до подальшого супроводу та підтримки, що створить відчуття безпеки та довіри у ветеранів. Така робота дозволить фахівцям лінії та Центру оперувати одними поняттями та надавати допомогу, яка буде не тільки не суперечити одна одній, а й доповнювати її.

В рамках Меморандуму, на запит «LifeLine», заплановано декілька освітніх семінарів для консультантів лінії, які будуть проведені фахівціями Центру (лікарями, психологами, психіатром), які мають великий практичний досвід. В свою чергу пацієнти Центру завжди будуть проінформовані про можливість отримання постійної професійної допомоги від Лінії ??? в разі виникнення кризової ситуації або для подальшої підтримки вдома.

Темою для проведеного першого семінару стала одна з найпоширеніших проблем, яка турбує ветеранів сьогодення – це наслідки міно-вибухової хвилі у вигляді постконтузійного синдрому , так званого «афтографа війни».

Таке «невидиме» поранення може довго нагадувати про себе та значно порушувати якість життя і через декілька років після його отримання. Поряд із соматичними, тобто тілесними, розладами значно порушується психоемоційна сфера, що часто заважає ветеранам якісно соціалізуватись, налагодити відносини в родині та просто жити повним життям! Багато міфів точиться навколо постконтузійного синдрому за рахунок недостатньої обізнаності стосовно цієї проблеми, як серед ветеранів, так і серед суспільства та людей, які надають допомогу; неправильних підходів до лікування та реабілітації. Саме тому постконтузійний синдром є однією з основних точок фокусу уваги фахівців Центру ментального здоров’я та реабілітації ДЗ «Госпіталь ветеранів війни «Лісова поляна» МОЗ України».

Першу частину семінару провела Ксенія Возніцина, головний лікар Госпіталю, невролог за фахом, з великим досвідом вивчення та лікування постконтузійного синдрому, що і є на сьогоднішній день сферою ії професійної зацікавленості. Були висвітлені історичні аспекти вивчення наслідків дії вибуху; процеси, що відбуваються в мозку, які і є в подальшому основою проявів постконтузійного синдрому, особливості його перебігу та клінічної картини, зі слів Ксенії «клінічного хамелеона», і головне, як навчитись долати його наслідки. Окрім того, розвінчали «міфи» про «контузію» та поговорили про нейропластичність мозку.

Друга частина семінару буде проведена керівником психологічного напряму Центру, психологом Тетяною Сіренко, де продовжиться розмова про долання наслідків

«контузії» з огляду на психологічні підходи до такої роботи: «Психологічний портрет ветерана з постконтузійним синдромом, рекомендації психолога щодо формування навичок самодопомоги для зменшення наслідків «контузії».

Заплановані подальші семінари, на запит консультантів лінії по найактуальнішим темам, а також таким, по яким інформація є недостатньою.

Так, буде проведено два семінари психіатром Центру, Володимиром Шурдуком, який також має багаторічний досвід роботи, в тому числі в судово-психіатричній експертизі, на теми: 1.Органічні ураження головного мозку (черепно-мозкові травми): особливості спілкування; 2. Особливості телефонного консультування осіб з хронічними психічними розладами.

Семінар на тему : «Особливості спілкування з людьми, які пережили полон та тортури» проведе Тетяна Сіренко, яка є провідним фахівцем цієї теми в Україні.

Раді обмінюватись досвідом, знайомитись, спілкуватись та планувати майбутнє! Психічне здоров’я ветеранів – справа кожного!

Знаньбагатонебуває))