dots

Семінар на тему: Прояви співзалежності у роботі консультанта та шляхи їх подолання

12 вересня 2022 р.

Семінар на тему: Прояви співзалежності у роботі консультанта та шляхи їх подолання

12 вересня 2022 р.

Семінар № 6
Спікер – Олександр Яківець, менеджер зміни у БО БФ «Лінія Життя України»

Тема семінару: Прояви співзалежності у роботі консультанта та шляхи їх подолання.

«Співзалежність – це стійкий стан хворобливої залежності від компульсивних ( вимушенних, некерованих) форм поведінки та від думок інших людей, що формуються при спробах людини знайти впевненість у собі, визначити власну значимість, визначити себе як особистість (мається на увазі, що ці спроби реалізуються свідомо невірним шляхом)»

*Визначення, дане на 1-ій конференції з співзалежності США Арізона, 1989

Звідки ж береться співзалежність? Раніше вважалося, що стан співзалежності формується при довгому спільному проживанні із залежною ( від хімічних речовин) людиною. Та при ретельному вивченні стану співзалежності з’ясовуються дуже дивні речі, що прояви співзалежної поведінки притаманні великій кількості людей, навіть тим, які ніколи не мешкали разом із залежними. Достатньо, щоб людей об’єднувала проблема.

Співзалежність, має свій початок в далекому дитинстві, від самого народження людини. Дитина приходить у світ беззахисною, слабкою, неспроможною вижити самостійно і це в нормі відчувати себе фізично залежною від мами. Далі виникають дитячі травми, які викликають сильні негативні почуття, і не завжди причиною є батьки дитини. А от навички проживання цих травм та відреагування негативних емоцій цілком лежить на відповідальності батьків. Через те що більшість батьків самі не знають як проживати свої емоції, то й навчити свою дитину теж неспроможні. І замість навчання «як треба самостійно справлятися зі стресом» батьки формують модель – «слухай мене й виконуй». Тим самим привчають дитину до рабського мислення.

Таким чином виростає людина, яка залежить від інших людей, від їх емоційного стану, від поведінки, від слів і жестів, від моди, оцінок й ігнорувань. Увесь фокус уваги зосереджений на зовнішніх факторах, а внутрішній світ, страждає. Внутрішні страждання стають такими нестерпними, що людина вдається до радикальних мір знеболювання, таких як алкоголізм, наркоманія, суїцид.

Цей семінар присвячений виявленню проявів співзалежної поведінки у співробітників Lifeline Ukraine та подоланню цих проявів. Співзалежній поведінці притаманна маніпулятивна модель взаємодії, прояви контролюючої поведінки, роль рятувальника та страждаючої жертви. Усе це буде заважати професійно виконувати свою роботу консультантам Lifeline Ukraine і наша задача це пропрацювати.

Ознаки, симптоми співзалежності

  • Занадто суворе ставлення до себе та інших, нелюбов до себе, зазвичай неусвідомлено замасковане (перш за все від самого себе). «боятися страху», прагнення заздалегідь захистити себе від нього, уникаючи тих ситуацій, в яких цей страх може з’явитися;
  • Бажання подобатися оточуючим людям, що супроводжується готовністю робити все, щоб цього домогтися;
  • Страх і дискомфорт при спілкуванні з наполегливими або «сердитими» людьми, страх особистої критики і гостра емоційна реакція на неї;
  • Частий та інтенсивний емоційний потяг у стосунки з тими людьми, які або повністю підпорядковують собі або, навпаки, вимагають постійної уваги і турботи;
  • Нездатність відрізнити любов від жалю, тенденція плутати і змішувати ці почуття;
  • Надміру відповідальні – або, навпаки, безвідповідальні в поведінці;
  • Почуття провини при необхідності відстоювати себе, свої «особисті інтереси» або зробити щось для себе особисто;
  • Постійне відкладання всього «на потім»;
  • Нездатність – або небажання через страх, брати участь в іграх, розвагах, забавах, «вдаватися до веселощів»;
  • У відносинах з іншими людьми – майже не виникає відчуття справжньої близькості, довіри і сталості;
  • Звична брехня навіть там, де простіше і природніше було б сказати правду.